دوشنبه, 27 فروردين 1397 ساعت 14:20

راه‌اندازی پنجمین مرکز میراث ناملموس جهان در ایران

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود علویان صدر، صبح روز شنبه مورخ20/8/1391 در مراسم افتتاحیه مرکز مطالعات منطقه‌‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو، در محل سالن اجلاس سران

که با حضور محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور، و سید حسن موسوی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری، و سفرای 68 کشور جهان برگزار شد، اظهار داشت: نیاز است که سازمان‌های پراکنده در زمینه‌ی میراث فرهنگی در کشورها گردهم بیایند و نسبت به پاسداری میراث فرهنگی منطقه هم‌اندیشی کنند. ایران کشوری است که موفق به راه‌اندازی پنجمین مرکز منطقه‌ای میراث ناملموس در جهان شده است.

یدالله پرمون، رئیس این مرکز گفت: ایران به‌عنوان چهلمین عضوی که به کنوانسیون 2003 میراث فرهنگی در جهان پیوست و طی دوره سه‌ساله از سال 2009 تا 2011 موفق به ثبت 9 پرونده میراث ناملموس شده است. از دیگر اقدامات مثبت ایران در جهت پرونده‌های میراث ناملموس، هدایت پرونده چند‌ملیتی نوروز، عضویت در کمیته بین‌الدول کنوانسیون، عضویت در ارگان فرعی ارزیاب پرونده‌های ثبتی و ... می‌توان عنوان کرد که تمام این اقدامات منجر به موافقت یونسکو با ایجاد این مرکز منطقه‌ای در ایران شد. وی افزود این مرکز جز مراکز مقوله‌ی 2 یونسکو است که توسط یک کشور در راستای اهداف یونسکو پیشنهاد و تأمین بودجه می‌شود و از وظایف این مرکز خدمت‌رسانی به کشورهای زیر مجموعه، پاسداری از میراث ناملموس مشترک، هم‌افزایی قوانین مربوطه در سطح منطقه و اقدام به تربیت نیروهای متخصص در این حوزه می‌باشد. ‌وی هم‌چنین اظهار کرد: پیش از این، در حوزه‌ی میراث ناملموس 4 مرکز دیگر در پرو، کره جنوبی، ژاپن، و چین افتتاح شده بود و اکنون این مرکز جدید در ایران که عنوان «مرکز میراث ناملموس تهران» را دارد، چهارمین مرکز در آسیا و پنجمین مرکز مطالعات میراث ناملموس در جهان است که راه‌اندازی می‌شود.

خواندن 962 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 بهمن 1397 ساعت 09:33
محتوای بیشتر در این بخش: « اولین نشست عادی شورای حکام مرکز