اخبار

مرکز میراث ناملموس تهران با ارائه نمایشگاهی از منتخب آثار نخستین و دومین مسابقه‌ی بین‌المللی عکاسی خود در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران حضور یافت. در غرفه‌ی مرکز میراث ناملموس تهران علاوه بر نمایشگاه عکس، انتشارات مرکز و گزیده‌ی فعالیت‌های مرکز در قالب تصویر به نمایش درآمد.

اخبار

در قالب برنامه سازمان یونسکو؛

فراخوان مسابقه عکاسی «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان» منتشر شد.

 

مسابقه عکاسی «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان» به عنوان یک برنامه آموزشی بصری و به منظور آشنایی با میراث فرهنگی مشترک در مسیر جاده ابریشم برگزار می‌شود.

به گزارشخبرگزاری مهر، مسابقه عکاسی «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان» به عنوان یک برنامه آموزشی بصری و به منظور آشنایی با میراث فرهنگی مشترک در مسیر جاده ابریشم برگزار می‌شود. این مسابقه در چهارچوب برنامه «جاده ابریشم و جوانان» سازمان یونسکو و نیز در راستای اهداف دهه بین المللی تقارب فرهنگها (٢٠٢٢- ٢٠١٣) اجرا خواهد شد.

mehrnews.com/news/4742681

اخبار

مرکز میراث ناملموس تهران با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین دفتر منطقه ­ای یونسکو در تهران، فاز دوم کارگاه ظرفیت ­سازی ایران را با عنوان سیاهه­ برداری از میراث فرهنگی ناملموس با محوریت اجتماعات محلی در تاریخ 14 الی 19 مهرماه 1398 و با میزبانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد برگزارکرد.
این کارگاه تخصصی میزبان کارشناسان حوزه ثبت میراث فرهنگی ناملموس از 31 استان کشور بود که با حضور مدرس بین ­المللی یونسکو آقای راهول گوسوامی از کشور هندوستان در طی شش روز متوالی در جلسات صبح و بعدازظهر برگزار گردید.

در مراسم افتتاحیه که با حضور فرماندار مهریز برگزار شد، پس از قرائت قرآن و سرود ملی، آقای رضا سجودی سرپرست مرکز میراث ناملموس تهران، سرکار خانم مهتا محق به نمایندگی از سرپرست دفتر منطقه ­ای یونسکو در تهران و نیز آقای فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد به ایراد سخنرانی پرداختند، و پس از معرفی شرکت کنندگان جلسه به صورت رسمی آغاز شد.

در جلسات کارگاه در طی این دوره موضوعاتی از قبیل هدف از برگزاری کارگاه و چارچوب کلی کارگاه سیاهه ­برداری در ایران در سطح ملی و محلی، تعاریف و مفاهیم مستندسازی، مروری بر مستند سازی و سیاهه ­برداری، مرور و بازنگری فرم مستندسازی و سیاهه ­برداری و نحوه جمع آوری اطلاعات درکار میدانی، انواع پرسش­هایی مطروحه در فرم سیاهه برداری و مستند سازی، و نیز محدویت­ها و فرصت­هایی که درگردآوری اطلاعات و مستندسازی با آن مواجهند، مطرح شدند. در این جلسات کارشناسان با ارائه و بررسی تجاربشان در انواع پرونده­های ثبتی و همچنین در زمینه مستندسازی از میراث فرهنگی ناملموس و بررسی انواع فرم­های مختص سیاهه برداری و نمونه­های موردی برخی از کشورها، و نیز بازدید میدانی از برخی از آثار میراث ناملموس استان یزد به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در مجموع تمامی شرکت کنندگان نظر مساعد و مطلوبی نسبت به کارگاه داشتند و از نظر آنها مطالب آموزشی مفید و قابل استفاده ارزیابی شد. این کارگاه زمینه­ ی مشارکت موثری بین کارشناسان استان­ها فراهم نمود و به طور قطع در آینده بستری مناسب جهت همکاری گسترده­ میان جوامع، سازمانهای مردم نهاد، کارشناسان، و بخش­های دولتی ایجاد خواهد شد.

متن خبر: فروغ یعقوبی

عکاس : علی حماسی

اخبار

به دنبال تصویب برگزاری دومین مسابقـه‌ی بین‌المـللی عکاسی مرکـز میراث نامـلموس تهـران با عـنوان «میراث فرهنگی ناملموس و جوانان» در شورای حکام مرکز و پس از تعیین هیئت ‌داوران و دبیر، فراخوان مسابقه در دو مرحله انتشار یافت. پس از دریافت آثار از سوی دبیرخانه و طی فرایند داوری مسابقه، برندگان دومین مسابقه‌ی بین‌المللی عکاسی مرکز مشخص شدند.

میزان و گستره‌ی شرکت در دومین مسابقه‌ی عکاسی مرکز در مقایسه با نخستین مسابقه از رشد چشمگیری برخوردار بود. مجموع آثار ارسالی 2450 قطعه عکس دیجیتالی بود. در این مسابقه تعداد 711 عکاس از 42 کشور (شامل آرژانتین، آلمان، امارات متحده عربی، ارمنستان، ازبکستان، اسپانیا استرالیا، اسلواکی، اسلوونی، اندونزی، انگلستان، افغانستان، اکراین، ایران، عراق، بحرین، بلژیک، بنگلادش، بوسنی و هرزگوین، تاجیکستان، تایوان، ترکیه، پاکستان، چین، روسیه، رومانی، سوریه صربستان، عمان، فیلیپین قرقیزستان، کرواسی، گرجستان، لبنان، مالزی، میانمار، مصر، مقدونیه، مولداوی، هند، هلند، ویتنام و یونان) آثار خود را برای شرکت در مسابقه ارسال کردند.

پس از اتمام مهلت ارسال آثار، هیئت داوران مسابقه آثار دریافتی را به روش امتیازدهی ارزیابی کردند. در نهایت، 67 اثر که واجد بالاترین امتیازها شدند، به مرحله‌ی نهایی رسیده و به نمایشگاه راه پیدا کردند. بدیهی است برندگاننهایی از میان این 67 عکس انتخاب‌ شده‌اند که طی مراسمی جوایز ایشان اهدا خواهد شد.

به اطـلاع شرکـت‌کنندگـان مـحترم دومـین مسابـقه عـکاسی مـرکز میـراث ناملمـوس تهـران با عـنوان «میراث فرهنگی ناملموس و جوانان» می­رساند حداکثر تا تاریخ 1398/05/28عکس اصلی گرفته راه به همراه توضیحات عکس (فارسی و انگلیسی) به آدرس رایانامه (ایمیل) این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ارسال نمایند. در صورت عدم ارسال توضیحات به فارسی و انگلیسی اثر مورد نظر از نمایشگاه و کتاب عکس حذف خواهد شد.

با سپاس

علیرضا توکلی

دبیر دومین مسابقه بین­ المللی عکاسی مرکز میراث ناملموس تهران

 

 

 

 

ردیف نام و نام خانوادگی ملیت
1 Warith Alriyami Oman
2 Shavkat Boltaev Uzbekistan
3 Sonjoy Sengupata India
4 امیر نواده شهلا ایران
5 علی اصغر یوسفی ایران
6 عارف جلایری  ایران
7 نریمان قربانی ایران
8 سجاد ذوالفقاری ایران
9 مریم آل مومن ایران
10 اصغر بشارتی ایران
11 امین پاسی شیرازی ایران
12 محمد شافعی ایران
13 جعفر بزازپور ایران
14 Fatma Damir Turkey
15 اردلان حسنعلی زاده ایران
16 سیامک ایمان­پور ایران
17 سیامک ایمان­پور ایران
18 بهبود مهاجری جولاندان ایران
19 ساحل محمدی ایران
20 Musa Talasli Turkey
21 محمد نوری ایران
22 محمد نوری ایران
23 بابک مهر افشار ایران
24 علی اصغر یوسفی ایران
25 زهرا لک ایران
26 سمانه شیرازی ایران
27 ارس زنگنه ایران
28 Arfianto_Amri Indonesia
29 محمد عظیم مایلی ایران
30 بهنام برجسته ملکی ایران
31 عایشه عبدالهی ایران
32 علیرضا رحیمی ایران
33 محسن کابلی ایران
34 سعیدقاسمی ایران
35 پرویز گلی زاده ایران
36 معصومه فریبرزی ایران
37 افشین آذریان ایران
38 افشین آذریان ایران
39 فاطمه حسینی لاهیجی ایران
40 امین دهقان ایران
41 احسان جزینی ایران
42 منصور وحدانی ایران
43 کیانوش سعادتی ایران
44 Ummu Kandlicglu Turkey
45 سیاوش مبارکی ایران
46 ارغوان کردی ایران
47 ارغوان کردی ایران
48 سعید قاسمی ایران
49 علی کرمی ایران
50 سیده نیلوفر محمودیان ایران
51 عمران کامیاب ایران
52 سید علی دور میانی بزرگ ایران
53 علی اسدی ایران
54 احمد تاجی ایران
55 احمد تاجی ایران
56 Hakan Gumus Turkey
57 احسان نیک فرجام ایران
58 حداد منصوری ایران
59 مصطفی حمزه­ای ایران
60 مهرداد شریفی ایران
61 لیلا پور حسن­زاده ایران
62 مونس چوب دار ایران
63 Hasim Kandlicglu Turkey
64 نوید سید مرادی ایران
65 فائزه کابلی ایران
66 همدم ژوله ایران
67 زهرا یوسفی ایران

 

 

 

 

اخبار

لالالالالال ات jgghghg

نانانانانا

اخبار

تمدید مهلت ارسال آثار دومین مسابقه عکاسی بین‌المللی «میراث فرهنگی ناملموس و جوانان»

توسط مرکز میراث ناملموس تهران

به گزارش دبیرخانه دومین مسابقه بین­ المللی عکاسی مرکز میراث ناملموس تهران (میراث ناملموس و جوانان) مهلت ارسال آثار

اخبار

مرکز میراث ناملموس تهران در راستای تحقق وظایف بین‌المللی فرهنگی خود اقدام به برگزاری اولین مسابقه‌ی بین‌المللی عکاسی با موضوع «میراث فرهنگی ناملموس در بافت طبیعی آن» کرد. این رویداد با هدف بالابردنِ سطح آگاهی‌های همگانی و ایجاد توجه و حساسیت بیشتر در اقشار مختلف و به ویژه در اجتماعات محلی نسبت موضوع میراث فرهنگی ناملموس و پاسداری از این مواریث برگزار شد.

اخبار

همایش جوان ایرانی، صلح جهانی با هدف نقش جوانان ادیان الهی در توسعه­‌ی صلح جهانی، صبح شنبه 24 مرداد 94 به مناسبت روز بین­‌المللی جوان (21 مرداد برابر با 12 آگوست)، در وزارت ورزش و جوانان، با همکاری مرکز میراث ناملموس تهران برگزار شد.

اخبار

تست 1همایش جوان ایرانی، صلح جهانی با هدف نقش جوانان ادیان الهی در توسعه­‌ی صلح جهانی، صبح شنبه 24 مرداد 94 به مناسبت روز بین­‌المللی جوان (21 مرداد برابر با 12 آگوست)، در وزارت ورزش و جوانان، با همکاری مرکز میراث ناملموس تهران برگزار شد.

گری لوئیس، نماینده مقیم سازمان ملل‌متحد در ایران گفت: دو‌سوم مردم ایران، بعد از انقلاب 57 به دنیا آمده‌­اند که نسلی باسواد و آگاه به وقایع و رویدادهای جهان هستند.او با اشاره به علاقه‌­مندی مردم ایران به استفاده از فضاهای مجازی گفت: حدود 30 درصد از مردم ایران از اینترنت استفاده می‌­کنند که آمار بسیار بالایی است.

او تصریح کرد: در دنیای امروز، جوانان ایرانی شیفته تکنولوژی هستند و از آن در امور صلح‌­آمیز بهره­‌های فراوانی برده­‌اند، و من باور دارم که این جوانان توانمند ایرانی هستند که اولویت­‌ها و اهداف توسعه‌­ای کشور را به پیش می‌­برند و با جسارت بسیار می‌­توانند از مسیری جدیدی که ایران در آن قدم برداشته، حمایت کنند. او یادآور شد درست است که تحریم‌­ها و فشارهای اقتصادی دردهای بزرگی را به جوانان ایرانی وارد کرده است ولی امید زیادی برای آینده جوان ایرانی وجود داردوی در پایان سخنانش با اشاره به نقل قولی از غلام‌حسین دهقانی سفیر ایران در سازمان ملل‌متحد داشت: «اعتقاد به جوانان باعث شکوفا شدن استعداد­هایشان می­‌‍‌‌‌شود و در نتیجه باعث می­‌شود علاقه­‌های خود را ترویج دهند و در نهایت منجر به حفاظت از اولویت‌­های ایران خواهد شد.

.همچنین نماینده دفتر منطقه­‌ای یونسکو، نیلوفر صادقی پیام ایرینا بوکووا دبیر کل یونسکو را قرائت کرد در ادامه گودرزی وزیر ورزش و جوانان، حجت الاسلام والمسلمین یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور، و جمعی از نمایندگان اقلیت‌های مذهبی به سخنرانی در خصوص نقش جوانان پرداختند.

در خاتمه دکتر پرمون رئیس مرکز میراث ناملموس، به نقش جوان در پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس پرداخت.

اخبار

اخبار

رییس بخش میراث فرهنگی ناملموس سازمان یونسکو، ثبت پرونده‌های چندملیتی "نوروز" و "فرهنگ پخت نان لواش" را تبریک گفت.

يازدهمين اجلاس بین‌الدول ميراث ناملموس در آدیس‌آبابا، پايتخت اتيوپى، و از تاریخ 8 تا 12 آذرماه 1395 برگزار شد. در این اجلاس  پرونده­ی چندملیتی "فرهنگ پخت نان لواش"