پنجمین نشست سالانه‌ی هماهنگی مراکز مقوله‌ی ۲ سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (سازمان یونسکو) را در موضوع میراث فرهنگی ناملموس

مرکز میراث ناملموس تهران با همکاری شهرداری شیراز پنجمین نشست سالانه‌ی هماهنگی مراکز مقوله‌ی ۲ سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (سازمان یونسکو) را در موضوع میراث فرهنگی ناملموس برگزار کرد.

پیشنهاد میزبانی این نشست، در جلسه‌ای مشابه که در سال ۲۰۱۵ میلادی در کشور چین برگزار شد توسط نماینده‌ی ایران و رئیس وقت این مرکز- دکتر یداله پرمون- به هیئت‌رئیسه ارائه گردید و موردپذیرش همه‌ی اعضا قرار گرفت. در این نشست، دبیر کل کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی یونسکو (کنوانسیون ۲۰۰۳) و مدیران بخش میراث فرهنگی ناملموس این سازمان به همراه روسای مراکز مقوله‌ی ۲ از جمهوری خلق چین، کره جنوبی، جمهوری اسلامی ایران، بلغارستان، ژاپن و پرو که نمایندگی‌های فعال منطقه‌ای یونسکو در موضوع میراث ناملموس هستند و همچنین نمایندگانی از دفاتر منطقه‌ای یونسکو از بانکوک تایلند، پکن پایتخت جمهوری خلق چین، هاوانا پایتخت کوبا و ونیز از کشور ایتالیا حضور داشتند. علاوه بر این گروه مهمانان که اعضای اصلی جلسه هستند، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران، نماینده‌ای از کمیسیون ملی یونسکو در ایران و مقامات استانی و شهری و فرهنگی استان فارس و شهر شیراز در مراسم شرکت کردند. دستور این جلسه‌ی هماهنگی، ارزیابی عملکرد مراکز مقوله‌ی ۲ در موضوعات تخصصی فعالیت آن‌ها و همچنین تعیین نقشه راه و سیاست‌گذاری سالانه‌ی این مراکز در جهت پیشبرد اهداف پاسدارانه‌ی خود در شناسایی، معرفی، آگاهی افزایی، حفظ و حراست از میراث فرهنگی ناملموس در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بود.

همکاری مرکز میراث ناملموس تهران و شهرداری شیراز پس از جلسات همفکری و توافقات شفاهی، در شهریورماه ۱۳۹۵ با عقد قرارداد همکاری که به امضای دکتر علیرضا پاک‌فطرت-شهردار وقت شیراز- و دکتر یداله پرمون-رییس سابق مرکز میراث ناملموس تهران- رسید برای مدت دو سال منعقد گردید شکلی رسمی وجدی‌تر به خود گرفت.

شایان‌ذکر است که پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس، ذیل کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو که به کنوانسیون ۲۰۰۳ مشهور است صورت می‌پذیرد و هدف نهایی و بلندمدت سازمان یونسکو در تدوین و تصویب این کنوانسیون برقراری صلح و توسعه‌ی پایدار در سطح جهان به‌واسطه‌ی اشتراکات فرهنگی کشورهاست.

پنجمین نشست سالانه‌ی هماهنگی مراکز مقوله‌ی ۲ سازمان یونسکو طبق برنامه،  از تاریخ ۱۹ لغایت ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۶ در شهر شیراز برگزار شد. مهمانان این نشست بعد از اتمام جلسات رسمی، از فضاهای فرهنگی و تاریخی ارزشمند شهر شیراز بازدید کردند.