کارگاه آموزشی تهیه‌ی خبر درباره‌ی میراث فرهنگی ناملموس

کارکنان مرکز میراث ناملموس تهران در کارگاه آموزشی با موضوع «تهیه‌ی خبر توسط خبرنگاران درباره‌ی میراث فرهنگی ناملموس» با توجه به «کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس» که مشترکاً توسط دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) برگزار شد، شرکت کردند.

در این کارگاه آموزشی پس از سخنرانی خوش‌آمد گویی آقای محمد خدادی، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، به‌عنوان میزبان نشست، آقای محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان به ایراد سخنرانی پرداخت و توضیحاتی در موضوع نشست و همچنین گزارشی از آخرین فعالیت‏های معاونت میراث فرهنگی مرتبط با میراث فرهنگی ناملموس ارائه کرد. در ادامه خانم استر کیش-لاروش، مدیر و نماینده‏ی دفتر منطقه‏ای یونسکو در تهران، به معرفی کنوانسیون‌های فرهنگی یونسکو پرداخت. خانم لاروش با توجه به موضوع کارگاه آموزشی تلاش داشت تا وجوه افتراق و اشتراک این کنوانسیون‌ها را برای حاضرین که بیشتر متشکل از خبرنگاران حوزه‌ی میراث فرهنگی بودند تشریح کند تا با آگاهی از ظرافت‌های مندرج در این کنوانسیون‌ها، خبرنگاران با آگاهی و استناد بیشتری به پوشش اخبار این حوزه و رسالت آگاهی‌افزایی خود بپردازند.

در ادامه خانم ژانت بلیک کارشناس میراث فرهنگی ناملموس و از مدرسان رسمی یونسکو و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران، و مشاور مرکز میراث ناملموس تهران، در قالب موضوعات آموزشی تخصصیِ موضوع نشست، مطالب خود را ارائه کرد. توضیحات خانم بلیک شامل تعریف تفصیلی میراث فرهنگی ناملموس و تشریح امر پاسداری این میراث می‌شد.

سخنران بعدی این نشست آقای فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی بود. آقای نظری در حوزه‌ی ثبت میراث فرهنگی ناملموس و نحوه‌ی تدوین پرونده‌های ثبت و پرونده‌های ثبت مشترک یا چندملیتی برای حاضرین توضیحات مبسوطی ارائه کرد.

در ادامه‌ی کارگاه آموزشی و پس از وقفه‌ی استراحت و صرف میان وعده، خانم ژانت بلیک برای خبرنگاران حاضر در نشست سؤالی تمرینی مطرح کرد تا حاضرین با توجه به توضیحات ارائه‌شده در نشست و همچنین موضوع سؤال مطرح‌شده، تمرین خبرنویسی را با نظارت ایشان انجام‌دهند.

این نشست با اهدای گواهی‌نامه‌ی شرکت در کارگاه به امضای آقای طالبیان و خانم لاروش به حاضرین به‌صورت رسمی پایان یافت.