لبنان

لبنان

Flag of Lebanon.svg

لبنان کشوری کوچک و کوهستانی در غرب آسیا و خاورمیانه است و در کنار کرانه خاوری دریای مدیترانه قرار دارد. پایتخت این کشور، شهر بندری بیروت می‎باشد. زبان رسمی لبنانعربیاست، اما هر یک از اقلیت‌های نژادی به زبان خود سخن می‌گویند.زبان فرانسهنیز کاربرد دارد.

لبنان به عنوان یک کشور خاورمیانه‌ای از غرب با دریای مدیترانه حدود ۲۲۵ کیلومتر مرز ساحلی دارد. لبنان یکی از کوچک‌ترین کشورهای دنیاست که مساحتی حدود ۱۰۴۵۲ کیلومتر مربع (۴۰۳۵ مایل مربع) دارد. بسیاری از مناطق آن کوهستانی است، به جز مناطق ساحلی کم عرض و دره‌هایی که بخش مهمی از صنعت کشاورزی لبنان در آنها شکل می‌گیرد.

لبنان از شمال و شرق با کشور سوریه، از غرب بادریای مدیترانههمسایه است و جزیرهقبرسنیز در نزدیکی سواحل این کشور قرار دارد.

سرزمین لبنان آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد، هوای سواحل در زمستان‌ها سرد و بارانی و در تابستان‌ها گرم و شرجی است. در نواحی بلندتر به‌ویژه کوهستان‌ها، زمستان‌ها با بارش برف همراه است و دمای هوا به زیر صفر می‌رسد. بخش‌های دیگر این کشور، تابستان‌های گرم و خشک دارد.

lebanon

در مناطق ساحلی زمستان‌ها کلاً سرد و بارانی و تابستان‌ها گرم و مرطوب هستند. در مناطق مرتفع‌تر در طول زمستان دما به زیر صفر درجه می‌رسد. تابستان‌ها از سوی دیگر گرم و خشک هستند. اگر چه اکثر مناطق لبنان سالانه شاهد باران‌های بسیاری است (در مقایسه با مناطق خشک کنارش) ولی در مناطق خاصی در شمال شرق لبنان به دلیل وجود قله‌های مرتفع کوه‌های غرب که راه ابرهای بارانی به وجود آمده از مدیترانه را سد می‌کنند باران زیادی نمی‌بارد.