جسوران ساسون ( داوود ساسونی/ daredevil of Sassoun /David of Sassoun)

جسوران ساسون ( داوود ساسونی/ daredevil of Sassoun /David of Sassoun)

نام عنصر جسوران ساسون ( داوود ساسونی/ daredevil of Sassoun /David of Sassoun)
کشور ارمنستان
سال ثبت ۲۰۱۲
توضیحات مختصر

داستان دیوید ساسونی، داستان جوانی جسور و خودمختار است، که با لطف و حمایت الهی،از سرزمین خود، علیه شیطان، دفاع می‌کند. این افسانه، غرق در فرهنگ فولکلور قهرمانی است؛ و صدای عمیق ترین احساسات و عواطف و آرزوهای ملت ارمنستان را به گوش‌ها می‌رساند.

این افسانه، از قوی‌ترین و قدرتمند‌ترین حرکت‌های فولکلور ارمنستان به شمار می‌آید، که در آن میراث دینی، اسطوره ‌ای، ستاره شناسی، فلسفه و… ارمنستان آشکار است.

این افسانه غالبا جملاتی موزون و آهنگین است که گاهی، بخش‌هایی( بند‌هایی) به طورت نظم سروده شده. هر ساله،  در اولین شنبه ی ماه اکتبر (سالروز افسانه و اسطوره در برخی مناطق و روستاها)، این افسانه در طی عروسی، تولد، مراسم تعمید و مراسم‌های فرهنگی و ملّی مهم خوانده و اجرا می‌شود.

معمولاً راوی در لباس محلی می‌نشیند، و هم‌نوای آواز ساز دودوک، به شرح وقایع افسانه می‌پردازد. راوی، فارغ از جنسیت و سن و محدودیت‌های خاص، به آموختن روایتگری می‌پردازد، که غالبا در بین خانواده‌های راوی(مخصوصا روستاییان)، نسل به نسل منتقل می شود.

امروزه زمان حدودی هر اجرا دو ساعت است.

حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس سنت‌ها و بیان‌های شفاهی
تهدید‌ها ________________
SDGs ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)/ تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)/ دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران(۵)
لینک دسترسی لینک به ICH