رقص محلی کوچاری(Kochari)

رقص محلی کوچاری(Kochari)

نام عنصر رقص محلی کوچاری(Kochari)
کشور ارمنستان
سال ثبت ۲۰۱۷
توضیحات مختصر

کوچاری یک رقص محلیست که در سراسر ارمنستان، در تعطیلات، فستیوال‌ها و مراسم‌ها، مراسم‌های خانوادگی و اتفاقات اجتماعی مختلف اجرا می‌شود. این رقص، فارغ از جنسیت، سن و مقام اجتماعی، توسط همگان انجام می‌شود. کوچاری، پر رنگ کننده‌ی حس هویت مشترک است و دوام بخش حافظه تاریخی، فرهنگی و قومی، و باعث پرورش احترام بین جامعه و مردم، در هر سن و مقامیست.

این رقص در دو حالت رسمی و غیر رسمی گسترش یافته؛ رقص رسمی، همراه با آواز است و برنامه آموزش آن از سال ۲۰۰۴ در مدارس آغاز شده. گروه‌های رقص محلی نیز در انجمن‌های مختلفی ا ز سال ۱۹۶۰ در این رقص به مشارکت و اجرا پرداخته‌اند. علاوه بر آن، گروه‌های رقص غیر دولتی نیز کلاس‌های آموزشی مختلفی برگزار می‌کنند. حالت غیر رسمی رقص، در بین خانواده‌ها و گروه‌هایی بدون آمادگی قبلیست .

رقص کوچاری، یکی از نادر ترین رقص‌های محلیست که هیچگاه، زنجیره‌ی انتقال و انجام آن دچار قطعی و اخلال نشده. انجمن‌ها و گروه‌های زیادی در پایداری و دوام این رقص حضور فعال داشته‌اند. مخصوصا ایجاد “رقص ما، و ما” که از سال ۲۰۰۸ ، به همراه گروهی از رقصندگان حرفه‌ای و با تجربه، شروع به کار کرد.

حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس هنر‌های اجرایی/ کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها و جشن‌ها
تهدیدها __________
SDGs ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)/ تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)/  دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران(۵)/ کاهش نابرابری در درون و میان کشورها(۱۰)
لینک دسترسی لینک به ICH