زیارت دیر سنت تادئوس حواری

زیارت دیر سنت تادئوس حواری

نام عنصر زیارت دیر سنت تادئوس حواری
کشور ارمنستان – ایران
سال ثبت ۲۰۲۰
توضیحات مختصر

زیارت سالانه سه روزه رسول تادئوس در شمال غرب ایران هر تیرماه برگزار می شود. در این زیارت از دو قدیس برجسته یاد می شود: قدیس تادئوس، یکی از اولین حواریون موعظه مسیحیت، و سنت سنتوخد، اولین شهید زن مسیحی. حاملان این عنصر جمعیت ارمنی در ایران، ارامنه ایرانی مقیم ارمنستان و پیروان کلیسای حواری ارمنی هستند. زائران قبل از عزیمت به صومعه در تبریز جمع می شوند. آنها سالانه ۷۰۰ کیلومتر از ایروان تا صومعه را طی می کنند. مراسم بزرگداشت شامل اقامه عبادات ویژه، دسته‌جمعی، نماز و روزه است. در مراسم عشای ربانی با عشای ربانی به اوج خود می رسد. زمان های خاصی برای نمایش های محلی ارمنی در نظر گرفته شده و غذاهای ارمنی سرو می شود. زیارت اولین رویداد اجتماعی و فرهنگی سال است. از آنجایی که شرکت کنندگان در چادرها در نزدیکی یکدیگر زندگی می کنند، احساس اجتماعی افزایش می یابد. این صومعه برای بیش از نوزده قرن زیارتگاه بوده است. با این حال، در سال های قدرت شوروی در ارمنستان، شرکت در زیارت ممنوع بود. حاملان این عنصر خاطرات فرهنگی زیارت را حفظ و به خانواده ها و جوامع منتقل کردند. تنها پس از استقلال در دهه ۱۹۹۰، سفر زیارتی ارمنستان از سر گرفته شد.

حوزه‌های میراث فرنگی ناملموس هنر‌های اجرایی/ کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها، جشن‌ها/ صنعت‌گری سنتی/ دانش و کنش‌های که به طبیعت و جهان معطوف‌اند/ سنت‌ها و بیان‌های شفاهی
تهدید‌ها __________
SDGs ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)/  تقویت ابزارهای اجرایی و احیای مشارکت جهانی برای توسعه پایدار(۱۷)/ تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)
لینک دسترسی لینک به ICH