مراسم قالیشویان در مشهد اردهال کاشان

مراسم قالیشویان در مشهد اردهال کاشان

نام عنصر مراسم قالیشویان در مشهد اردهال کاشان
کشور ایران
سال ثبت ۲۰۱۲
توضیحات مختصر مراسم‌های قالیشویان در ایران، به یاد سلطان علی، شخصیتی مقدس در میان مردم کاشان و فین برگذار می‌شود. طبق افسانه‌ها، او را در حالی که شهید شده بود پیدا کردند و جسد وی در فرشی در رود قرار دادند، سپس مردم فین و خاوه وی را غسل داده و دفن کردند. امروزه، مقبره سلطان علی محل مراسمی است که در آن، گروه‌های بزرگ در رود مقدس به شستن فرش مشغول می‌شوند.بر اساس تقویم کشاورزی_خورشیدی، در نزدیکترین جمعه به روز هفدهم ماه مهر، مراسم قالیشویان انجام می‌شود. صبح، مردم خاوه در مقبره سلطان علی جمع می‌شوند تا گلاب روی فرش بپاشند. آن‌ها پس از اتمام مراسم بسته بندی فرش، آن را به دست اهالی فین می‌رسانند، که فرش را با آب روان شستشو دهند و قطرات گلاب را با چوب‌هایی که با ظرافت و زیبایی کنده کاری و ساخته شده بر آن می‌پاشند و سپس فرش به مقبره بازگردانده می‌شود. مردم کاشان یک پارچه نماز برگزار می‌کنند و مردم نشلج، مراسم خود را در جمعه پیش رو جشن می‌گیرند. این جوامع انتقال شفاهی اتفاقات را حفظ می‌کنند و علاوه بر آن، با افزودن عناصر جدید به مراسم و جشن، سنت را بازسازی کرده و اجرای جدیدی به آن می‌بخشند.
حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس هنر‌های اجرایی/ سنت‌ها و بیان‌های شفاهی/ صنعت‌گری سنتی/ کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها و رویداد‌های جشنی/ دانش‌ها و کنش‌هایی که به طبیعت و جهان معطوف‌اند
تهدید‌ها ________________
SDGs ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۶)/ تبدیل شهرها و سکونت گاه های انسانی به مکان های همه شمول، مقاوم و پایدار(۱۱)/ تضمین در دسترس بودن و مدیریت پایدار آب و فاضلاب برای همه(۱۶)
لینک دسترسی لینک پرونده به Ich