زیارت دیر سنت تادئوس حواری

زیارت دیر سنت تادئوس حواری

نام عنصر زیارت دیر سنت تادئوس حواری
کشور ایران
سال ثبت ۲۰۲۰
توضیحات مختصر زیارت سه روزه‌ی دیر سنت تادئوس حواری، در شمال غربی ایران، هر ساله در ماه جولای انجام می‌پذیرد. این دیر، برای احترام به دو مقام والا، سنت تادئوس، یکی از اولین حواریون که به آموزش مسیحیت پرداخت، و سنت ارمنین، اولین زن شهید مسیحی، ایجاد شده. این مرکز محل تجمع ارمنی‌های ساکن ایران، ایرانی-ارمنی های ساکن ارمنستان و رهروان کلیسای ارمنستان است.

زوار هر ساله قبل از شروع زیارت، در تبریز جمع می‌شوند، سپس به سوی دیر حرکت می‌کنند.در این مسیر، زوار ۷۰۰ کیلومتر، از ایروان تا دیر می‌پیمایند. اجرای این زیارت شامل مناسک خاصی چون روزه، نماز و عبادت‌های خاص خود است.

در این مراسم، زمانی برای اجراهای فولکلور و محلی ارمنستان قرار داده می‌شود و غذا‌های ارمنی سرو می‌شود. علاوه بر آن، حضور زائران در کنار هم در چادر‌های مختلف، باعث تشدید حس همبستگی و صمیمیت بین زائران می‌شود.

این مکان از قرن نوزده محلی برای حضور زائرن بوده؛ گرچه در زمان حضور اتحاد جماهیر شوروی در ارمنستان، حضور و انجام این مراسم برای ارمنیان ممنوع بود. اما ریشه و خاطرات این کار، در حافظه تاریخی و فرهنگی زائران باقی ماند و آن را در خانواده و جامعه خود زنده نگه داشتند. در نهایت، در سال۱۹۹۰، درست بعد از استقلال ارمنستان، این حرکت فرهنگی_مذهبی مجددا از سر گرفته شد.

حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس هنر‌های اجرایی/ کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها، جشن‌ها/ صنعت‌گری سنتی/ دانش و کنش‌های که به طبیعت و جهان معطوف‌اند/ سنت‌ها و بیان‌های شفاهی
تهدید‌ها _____________
SDGs ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)/  تقویت ابزارهای اجرایی و احیای مشارکت جهانی برای توسعه پایدار(۱۷)/ تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)
لینک دسترسی https://ich.unesco.org/en/RL/pilgrimage-to-the-st-thaddeus-apostle-monastery-01571