مراسم خیدر الیاس و عهد های آن

مراسم خیدر الیاس و عهد های آن

نام عنصر مراسم خیدر الیاس و عهد های آن
کشور عراق
سال ثبت ۲۰۱۶
توضیحات مختصر هر ساله در ماه فوریه گروه‌هایی در عراق، به احترام خیدر، شخصیتی مقدس که طبق اعتقادات کهن، به عبادت‌گنندگان،  به ویژه نیازمندان، خواسته‌هایشان را می‌بخشد، تجلیل می‌کنند.

در شمال عراق، در سه روز آخر ماه، خانواده‌ها در تپه‌ای که تصور می‌شود محل مقبره خیدر است، جمع می‌شوند. آن‌ها با لباس‌های سنتی از غذاهای مخصوص تهیه شده لذت می‌برند و یک رقص معروف به نام دبکا را اجرا می‌کنند.

در مرکز عراق، اعضای جامعه در ساحل دجله که به اعتقاد آن‌ها حرم الخیدر است، به هم می پیوندند. آن‌ها شکر، نمک، حنا، شیرینی‌ها و برگ‌های میترل را تحویل می‌دهند و شب شمع‌های روشن را روی چوب‌ها به رودخانه می‌فرستند و برای تحقق خواسته‌های خود نذر می‌کنند. اگر شمع‌ها قبل از رسیدن به طرف دیگر خاموش شوند، آرزوها برآورده می‌شوند.

در جنوب عراق نیز برگ‌های میترل آورده می‌شود اما فقط یک شمع روشن می‌شود. اگر شمع قبل از رسیدن به طرف دیگر خاموش شود، مومنان ترغیب می‌شوند که جمعه‌ها به فقرا کمک کنند تا خواسته‌هایشان برآورده شود.

نسل‌های جوان در مورد این تمرین از اعضای بزرگتر خانواده و در مدرسه یاد می‌گیرند. شناسایی مشترکات این سنت به ایجاد انسجام اجتماعی در جوامع عراقی کمک کرده است.

حوزه‌های میرث فرهنگی ناملموس صنعت‌گری سنتی/ سنت‌ها و بیان‌های شفاهی/ هنر‌های اجرایی/ کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها و رویداد‌های جشنی/ دانش‌ها و کنش‌هایی که به طبیعت و جهان معطوف هستند
تهدید‌ها ________________
SDGs پایان دادن به فقر در تمامی اشکال آن در همه جا(۱)/ تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)/ دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران(۵)/ کاهش نابرابری در درون و میان کشورها(۱۰)/ رویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)
لینک دسترسی https://ich.unesco.org/en/RL/khidr-elias-feast-and-its-vows-01159