حکایت فلسطینی

حکایت فلسطینی

نام عنصر حکایت فلسطینی
کشور فلسطین
سال ثبت ۲۰۰۸
توضیحات مختصر حکایت  فلسطینی یک بیان روایی است که توسط زنان انجام می‌شود. افسانه‌های خیالی، که در طول قرن‌ها تکامل یافته‌اند، هم اکنون درگیر مشکلات و جنگ‌های عرب‌های خاورمیانه است. حکایت، به انتقاد جامعه از دیدگاه زنان می‌پردازد و یک ساختار اجتماعی مربوط به زندگی زنان را به تصویر می‌کشد. در بسیاری از داستان‌ها زنانی که بین وظیفه و خواسته قرار دارند ، توصیف می‌شوند.

حکایت معمولاً در خانه هنگام عصرهای زمستان، در رویدادهای خود به خودی و مراسم‌هایی که با حضور گروه‌های کوچکی از زنان و کودکان برگزار می‌شود، روایت می‌شود. مردان به ندرت در آن شرکت می‌کنند، زیرا این امر در این مراسم نامناسب ارزیابی می‌شود.

قدرت روایت‌کننده در استفاده از زبان، تأکید، ریتم گفتار و همچنین توانایی جلب توجه شنوندگان و انتقال موفقیت‌آمیز آن‌ها به دنیای تخیل و خیال نهفته است. تکنیک و سبک روایت از قراردادهای زبانی و ادبی پیروی می‌کند که آن را از سایر ژانرهای روایی عامیانه جدا می‌کند. این داستان‌ها به گویش فلسطینی، یا روستایی و یا شهری روایت می‌شوند.

تقریباً هر زن فلسطینی بالای ۷۰ سال گوینده حکایت است و این رسم بر دوش بانوان مسن است. برای دختران و پسران جوان غیر معمول نیست که برای تمرین یا سرگرمی به حکایت‌گویی مشغول شوند. با این حال، حکایت به دلیل نفوذ رسانه‌های جمعی ، که معمولاً مردم را وادار می کند آداب و رسوم بومی خود را عقب مانده و فرومایه قلمداد کنند، رو به زوال است. در نتیجه، زنان مسن تمایل به تغییر شکل و محتوای روایات دارند. ادامه اخلال در زندگی اجتماعی به دلیل اوضاع سیاسی کنونی فلسطین تهدید دیگری برای حکایت است.

حوزه‌های میاث ناملموس سنت‌ها و بیان‌های اجتماعی
تهدیدها تغییرات سریع فرهنگی و اجتماعی/ رسانه های جمعی/ جنگ
SDGs تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)/ دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران(۵)/ ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)
لینک دسترسی https://ich.unesco.org/en/RL/palestinian-hikaye-00124