کوک برو، مسابقه اسب‌سواری ملی

کوک برو، مسابقه اسب‌سواری ملی

نام عنصر کوک برو، مسابقه اسب‌سواری ملی
کشور قرقیزستان
سال ثبت ۲۰۱۷
توضیحات مختصر کوک‌برو، یک بازی سنتی شامل اسب است، که ترکیبی از شیوه‌های سنت ، اجراها و خود بازی است. این یک بازی سنتی است که توسط دو تیم سوار بر اسب انجام می‌شود ، جایی که بازیکنان سعی می‌کنند با لاشه بز (که در بازی‌های امروزی با یک بدل جایگزین می‌شود) یا اولاک مانور دهند و با قرار دادن آن در دروازه حریف گل بزنند. گروه ورزشکاران شامل بازیکنانی است که در تیم‌های لیگ برتر ، تیم‌های نیمه‌حرفه‌ای و مبتدی و همچنین عموم مردم متحد شده‌اند. باتجربه ترین بازیکنان به عنوان داور بازی می‌کنند ، در حالی که دسته دیگر شامل کالیستار (بزرگان) هستند که از عدالت در بازی اطمینان حاصل می‌کنند. این عنصر بیانگر سنت فرهنگی و تاریخی و هویت معنوی بازیکنان آن است و در خدمت اتحاد جوامع صرف نظر از موقعیت اجتماعی، پرورش فرهنگ کار تیمی، مسئولیت پذیری و احترام است. دانش مربوط به این عنصر در وهله اول به طور طبیعی با استفاده از نمایش، و همچنین در هنگام جشن‌ها و مراسم‌های اجتماعی منتقل می‌شود ، و جامعه مربوطه به طور فعال برای اطمینان از دوام آن از طریق انتقال دانش و مهارت، تحقیق و سازماندهی آموزش نقش دارد. فدراسیون ملی کوک‌برو ، که در سال ۱۹۹۸ تأسیس شد، از طریق توسعه و سازماندهی فعالیت‌ها ، نقشی اساسی در ارتقا و حفاظت از آن دارد.
حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس سنت‌ها و بیان‌های شفاهی/ صنعت‌گری سنتی/  دانش‌ها و کنش‌هایی که به طبیعت و جهان معطوف‌اند/  کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها و رویداد‌های جشنی
تهدید‌ها ___________
SDGs تضمین زندگی سالم و ترویج رفاه برای همه در تمام سنین(۳)/  حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی(۱۵)/  ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)
لینک دسترسی https://ich.unesco.org/en/RL/kok-boru-traditional-horse-game-01294
تصویر عنصر