دانش محلی ساخت خیمه‌های قرقیزی و قزاقی( مسکن روستاییان ترک)

دانش محلی ساخت خیمه‌های قرقیزی و قزاقی( مسکن روستاییان ترک)

نام عنصر دانش محلی ساخت خیمه‌های قرقیزی و قزاقی( مسکن روستاییان ترک)
کشور قزاقستان
سال ثبت ۲۰۱۴
توضیحات مختصر خیمه یک خانه عشایری است که در بین قزاق‌ها و قرقیزها استفاده می‌شود. این یک قاب دایره‌ای چوبی دارد که با نمد پوشانده و با طناب بافته شده است و به راحتی می‌توان آن را در مدت زمان کوتاهی برپا کرد. افراد ماهر در ساخت خیمه، صنعتگران زن و مردی هستند که چادر و تزئینات داخلی آن را تولید می‌کنند. خیمه‌ها از مواد اولیه طبیعی و تجدید پذیر ساخته می‌شوند. مردان و کارآموزان آن‌ها قاب‌های چوبی را به همراه جزئیات چوبی، چرمی، استخوانی و فلزی با دست می‌سازند. زنان تزئینات داخلی و پوشش‌های بیرونی را با تزئینات سنتی با الگوهای گیاهی یا هندسی انجام می‌دهند. به طور معمول‌، آن‌ها به صورت گروهی و تحت نظارت زنان صنعت‌گر باتجربه کار می‌کنند و از بافت، ریسندگی، بافندگی، نمدمالی، گلدوزی، خیاطی و سایر فنون سنتی صنایع دستی استفاده می‌کنند. ایجاد خیمه کاری برای کل جامعه صنعتگران است و ارزش‌های مشترک انسانی، همکاری سازنده و تخیل خلاق را پرورش می‌دهد. به طور سنتی، دانش و مهارت در خانواده‌ها یا از معلمان به کارآموزان منتقل می‌شود. همه جشن‌ها ، مراسم‌ها ، تولد‌ها ، عروسی‌ها و مراسم تشییع جنازه در یک خیمه برگزار می‌شود. به همین ترتیب، خیمه نمادی از مهمان‌نوازی خانوادگی و سنتی است که برای هویت قزاق‌ها و قرقیزها اساسی است.
حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس صنعت‌گری سنتی/ کنش‌های اجتماعی،آیین‌ها و رویداد‌های جشنی
تهدید‌ها _________
SDGs تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)/  دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران(۵)/ تبدیل شهرها و سکونت گاه های انسانی به مکان های همه شمول، مقاوم و پایدار(۱۱)/ تضمین الگوی تولید و مصرف پایدار(۱۲)/ تقویت ابزارهای اجرایی و احیای مشارکت جهانی برای توسعه پایدار(۱۷)
لینک دسترسی https://ich.unesco.org/en/RL/traditional-knowledge-and-skills-in-making-kyrgyz-and-kazakh-yurts-turkic-nomadic-dwellings-00998
تصویر عنصر