هنر حروف نگاری ارمنی

هنر حروف نگاری ارمنی

نام عنصر هنر حروف نگاری ارمنی
کشور ارمنستان
سال ثبت ۲۰۱۹
توضیحات مختصر

هنر حروف نگاری ارمنی و سیمای فرهنگی آن، هنریست که چندین قرن از حضورش در ارمنستان، و در کنار حروف، متون و فرهنگ غنی تزیین حروف در فضاهای متفاوت، می‌گذرد. این عنصر بر پایه‌ی حروف ارمنیست، که در سال ۴۰۵ ق.م توسط «سروپ مشتوت» ایجاد شده و اصل آن، بر اساس نظام «هر حرف، برای یک صدا» است. در این هنر از گره‌ها، نقوش حیوانی و انسانی و عناصر اسطوره‌ای و خیالی برای تزیین حروف استفاده می‌شود؛ البته شکل و ظاهر هر کدام از حروف، خود اهمیت و نقش مهمی در این هنر دارد. این حروف، علاوه بر عملکرد ابتدایی، که بر نوشتن و خوانش متون و میراث مکتوب است، به عنوان عدد، رمزنگاری و معما نیز، حضور پر رنگی داشته.

هنر حروف نگاری ارمنی، در همه‌ی لایه‌های جامعه به ویژه در بخش هنر محلی و فولکلور ارمنستان، نفوز و حضور پیدا کرده. مهم‌ترین تشویق کننده و شاخصه‌ی آشنایی کودکان و جوانان با این هنر، کلیساهای ارمنستان است.علاوه بر این، موسسات آموزشی در همه سطوح برای آموزش این هنر به نسل آینده آماده‌اند. همچنین مراکز فرهنگی جوانان نیز نقش مهمی در آموزش این هنر به نسل جدید داشه اند. این هنر در بین هنرمندان، قالی بافان، سوزن دوزان، مجسمه سازان، زبان شناسان، خطاطان، طلاسازان و…رایج و پر طرفدار است.

از سال ۲۰۰۸، حمایتی بزرگ و قطع نشدنی، تحت عنوان« مسابقه بین المللی گرانشان» به صورت سالانه برای این هنر برگزار می شود.

حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس هنر‌های اجرایی/ کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها و جشن‌ها/ صنعت‌گری سنتی
تهدید‌ها __________
SDGs ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)/ تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)/  دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران(۵)
لینک دسترسی لینک به ICH