برگزاری مراسم اهدای جوایز و نمایشگاه آثار برگزیده‌ی اولین مسابقه‌ی بین‌المللی عکاسی مرکز میراث ناملموس تهران

برگزاری مراسم اهدای جوایز و نمایشگاه آثار برگزیده‌ی اولین مسابقه‌ی بین‌المللی عکاسی مرکز میراث ناملموس تهران

مرکز میراث ناملموس تهران در راستای تحقق وظایف بین‌المللی فرهنگی خود اقدام به برگزاری اولین مسابقه‌ی بین‌المللی عکاسی با موضوع «میراث فرهنگی ناملموس در بافت طبیعی آن» کرد. این رویداد با هدف بالابردنِ سطح آگاهی‌های همگانی و ایجاد توجه و حساسیت بیشتر در اقشار مختلف و به ویژه در اجتماعات محلی نسبت موضوع میراث فرهنگی ناملموس و پاسداری از این مواریث برگزار شد.

امروزه با توجه به توسعه‌ی امکانات ارتباطی و در دسترس بودنِ تلفن‌های همراه هوشمند، امکان ثبت رویدادهای مختلف به صورت لحظه‌ای برای تقریبا همه افراد فراهم است. با توجه به این امکان، در شورای سایست‌گذاری مسابقه تصمیم گرفته شد تا این رویداد را بدون محدودیت سنی و ابزار عکاسی برگزار کنیم تا شمار بیشتری از مردم برای مشارکت در این امر فرهنگی ترغیب شوند. موضوع مسابقه یکی از اصلی‌ترین شروط زنده نگه‌داشتنِ مواریث فرهنگی ناملموس در نظر گرفته شد. میراث فرهنگی ناملموس در بافت طبیعی آن. اهمیت حیاتیِ بروز و تداوم و استمرار میراث ناملموس به درجریان بودنِ آن‌ها در بستر اصیل ‌شان- در خلال زندگی افراد در اجتماعات محلی- است و این مساله در انتخاب موضوع مسابقه عکاسی مرکز تعیین کننده بود. استفاده از ظرفیتِ امکانات ارتباطی و الکترونیکی در عصر حاضر می‌تواند نقش به سزایی در شناسایی، معرفی، انتقال و در یک کلام پاسداری از این مواریث ایفا کند و در این رویداد و با توجه به ظرفیت بالای ابزارهای عکاسی بر آن شدیم تا با توجه به علاقه‌ی فراوان همگانی به ثبت لحظات زندگی خود، انگیزه‌ای ایجاد کنیم تا این علاقه‌مندی را به سمتِ توجه بیشتر به اهمیت و جایگاه ویژه‌ی میراث ناملموس بیشتر از گذشته هدایت کنیم.

 لازم به ذکر است که موضوع مسابقه به مواریث فرهنگی ناملموس کشورهای منطقه‌ی آسیای غربی و مرکزی اختصاص داشت به این مفهوم که هر کس از هر نقطه از جهان می‌توانست در این مسابقه شرکت کند با این شرط که موضوع آثار ارسالی او میراث ناملموس ۲۴ کشور حوزه‌ی جغرافیایی فعالیت مرکز میراث ناملموس تهران باشد. در نخستین دوره‌ی مسابقه عکاسی مرکز از شرکت کنندگانی از ۱۲ کشور – جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان، هندوستان، چین، کره‌ جنوبی، فرانسه، تاجیکستان، ارمنستان، پاکستان و افغانستان- آثار ارزشمندی به دبیرخانه‌ی مسابقه ارسال شد.

اکنون و پس از طی مراحل مختلف، مرکز میراث ناملموس تهران قصد دارد تا از ساعت ۱۱:۳۰ صبح روز سه شنبه ۲۸ شهریورماه ۱۳۹۶، در محل سالن استاد شهناز خانه‌ی هنرمندان ایران مراسم پایانی و اهدای جوایز برندگان این مسابقه را برگزار ‌کند. در همین مراسم نمایشگاه آثار برگزیده‌ی مسابقه افتتاح خواهد شد. این نمایشگاه ۳ روزه‌ از ۲۸ تا ۳۰ شهریورماه در نگارخانه‌ی بهار خانه‌ی هنرمندان ایران دایر و پذیرای علاقه‌مندان هنر عکاسی و میراث فرهنگ ناملموس خواهد بود.

لازم به ذکر است که شرکت در مراسم پایانی و بازدید از نمایشگاه برای عموم آزاد و رایگان است.