ثبت جهانی به قوت خود باقی است، مصاحبه رادیو فرهنگ با پرمون

در پی برگزاری نشست آموزشی برای خبرنگاران با عنوان «جستاری در زمینه­‌ی نقش رسانه در ارتقای سطح آگاهی­‌های عمومی پیرامون میراث فرهنگی ناملموس» به مناسبت روز جهانی سوادآموزی، در مرکز میراث ناملموس تهران، تیتری تحت عنوان «تصمیم یونسکو برای تعطیلی پرونده‌های ثبت جهانی» در برخی از رسانه‌ها منتشر شد.

در همین راستا، رادیو فرهنگ روز چهارشنبه مورخه ۱۸ شهریور ۹۴ در جهت روشن­‌سازی این موضوع، با یداله پرمون رئیس مرکز میراث ناملموس مصاحبه‌ای تلفنی داشت.

قاسمی (گزارشگر): در عرض ۲ روز گذشته یک سری اخبار ناگوار به اطلاعمان رسیده مبنی بر اینکه یونسکو می­‌خواهد ثبت میراث ناملموس را متوقف کند. آیا این خبر صحت دارد یا خیر؟ نظر شما در این مورد چیست؟

پرمون: خیر، دوستان خبرنگارعرایض بنده را که در یکی از مباحث درسی که داشتم، به‌­گونه­‌ای دیگر تعبیر کردند و اگر دقت فرمایید تیتری که برای متن نوشته‌­اند داخل متن ساپورت نمی­‌شود. در حقیقت در بحث پاسداری، مقوله‌‌ی ثبت تمام آن چیزی نیست که پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس را شامل شود، بلکه پاسداری مواردی مثل پژوهش، ترویج، مستند­سازی، شناسایی و غیره را هم شامل می­‌شود. ثبت به عنوان ابزاری است برای ترغیب کشورها برای الحاق به کنوانسیون تا در ارتباط با آن  بتوانند میراث را پاسداری کنند. من به هنگام تدریس این صحبت را داشتم که چه بسا، در آینده یونسکو حتی بخواهد این مقوله را نادیده گیرد. چرا که اصولاً ثبت به معنی پاسداری تمام نیست و برداشت نادرست از این کنواسیون باعث شده کشورها به سمت رقابت پیش بروند و باید اعلام کنم مقوله ثبت پا برجاست و جای نگرانی نسیت.

قاسمی: ما خیلی خوشحالیم که از زبان شما این خبر مسرت­‌بخش را که به صورت یک خبر ناگوار و مضطرب­‌کننده بیان شده بود، شنیدیم. جناب پرمون گویا تا چند ساعت دیگر عازم سفر چین هستید، آیا در چین برنامه‌ی خاصی در زمینه‌ی میراث فرهنگی ناملموس هست؟

پرمون: بله در شهر چِنگدو چین، همه ساله فستیوال میراث فرهنگی ناملموس برگزار می‌­شود که امسال درون این فستیوال، کارگروه تخصصی ۳ روزه تشکیل می­‌شود که به دنبال حضور فعال مرکز میراث ناملموس تهران و کارنامه­‌ی خوب این مرکز به خصوص در نشست اخیر روسای مراکز مقوله­ی۲، از بنده به عنوان یکی از سخنران کلیدی دعوت شده که به همراه یک سری از متخصصان دیگر برای ارائه‌ی مقاله وشرکت در میزگرد تخصصی حضور داشته باشم.

قاسمی: بسیار عالی، می­‌خوام به همه شنونده‌­ها قول بدید که در بازگشت گزارش کوتاهی در این مورد ارائه بدید. جناب پرمون به عنوان آخرین سوال: گویا یک نشست بین­الملل تخصصی میراث فرهنگی ناملوس و راهکارهایی برای پاسداری از آن در قشم برگزار ­خواهد شد، خواهش می­کنم مختصراً در این مورد بفرمایید.

پرمون: خیلی ممنون بابت سوال خوبتون. مرکز ما در پی­‌گیری برنامه‌ی کاری مرکز در سال ۲۰۱۵ که مصوب شورای حکام مرکز هست، یک نشست تخصصی منطقه‌­ای برای متخصصان میراث فرهنگی ناملموس تدارک دیده‌ایم که قرار است در قشم برگزار شود و در آن به دنبال راهکارهایی برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس هستیم که اجرایی و عملیاتی شود که به صورت بیانیه‌­ای در پایان اجلاس منتشر خواهد شد و خود را ملزم می­‌کنیم که از این راهکارها استفاده کنیم. این نشست در تاریخ ۱۹ مهرماه لغایت ۲۱ مهرماه ۹۴ برگزار می­‌شود.