ثبت پرونده های چند ملیتی "فرهنگ پخت نان لواش" و "نوروز" در فهرست جهانی یونسکو

ثبت پرونده های چند ملیتی “فرهنگ پخت نان لواش” و “نوروز” در فهرست جهانی یونسکو

یازدهمین اجلاس بین‌الدول میراث ناملموس در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپى، و از تاریخ ۸ تا ۱۲ آذرماه ۱۳۹۵ برگزار شد. در این اجلاس  پرونده­ی چندملیتی “فرهنگ پخت نان لواش”

پس از بررسی­های دقیق و فراوان توسط کشورهای عضو، سرانجام به‌اتفاق آرا برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو به تصویب رسید. این پرونده به‌طور مشترک بین کشورهای ایران، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، و ترکیه ثبت شد.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۴ “نقش فرهنگی نان لواش” توسط کشور ارمنستان به ثبت رسیده بود و به درخواست ارمنستان مقرر گردید تا تغییراتی در این پرونده­ی مشترک صورت پذیرد. با توافق همه­ی اعضا و دبیرخانه­ی یونسکو، هدایت اعمال تغییرات تازه در این پرونده به ایران سپرده شد و نهایتاً با همکاری همه­ی ۵ کشور دخیل در این پرونده­ی چندملیتی ، ” فرهنگ پخت نان لواش” در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در این اجلاس و در کنار پرونده­ی ” فرهنگ پخت نان لواش”، پرونده­ی “نوروز” که پیش‌تر و در سال ۲۰۰۹ با عضویت ۷کشور به ثبت رسیده بود، برای اصلاح و افزودن اعضای جدید، توسط ایران دوباره مطرح شد و پس از تصویب با مشخصات جدید در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.

شایان‌ذکر است که کشورهای عضو پرونده­­ی “نوروز” علاوه بر ۷ کشور ایران، آذربایجان، هندوستان، قرقیزستان، پاکستان، ازبکستان و ترکیه، شامل ۵ عضو جدید از قبیل: تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، افغانستان و قزاقستان می­شود.

پرونده­های چندملیتی باروح کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس مبنی بر ایجاد هم­گرایی و صلح پایدار برپایه­ی اشتراکات فرهنگی، تطابق بسیاری دارد. تلاش مجدانه­ی مشترک در تهیه، تدوین و ثبت پرونده­های چندملیتی در فهرست جهانی یونسکو، می­تواند زمینه­ساز فعالیت­های مشترک بیشتری در میان کشورها و در موضوعات گوناگونی باشد.

 

*عکس‌ها برگرفته از خبرگزاری میراث آریا، مازینه (پرتال گردشگری مازندران) و وبلاگ شاهوار است