راه‌اندازی پنجمین مرکز میراث ناملموس جهان در ایران

مسعود علویان صدر، صبح روز شنبه مورخ۱۳۹۱/۸/۲۰در مراسم افتتاحیه مرکز مطالعات منطقه‌‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو، در محل سالن اجلاس سران

که با حضور محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور، و سید حسن موسوی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری، و سفرای ۶۸ کشور جهان برگزار شد، اظهار داشت: نیاز است که سازمان‌های پراکنده در زمینه‌ی میراث فرهنگی در کشورها گردهم بیایند و نسبت به پاسداری میراث فرهنگی منطقه هم‌اندیشی کنند. ایران کشوری است که موفق به راه‌اندازی پنجمین مرکز منطقه‌ای میراث ناملموس در جهان شده است.

یدالله پرمون، رئیس این مرکز گفت: ایران به‌عنوان چهلمین عضوی که به کنوانسیون ۲۰۰۳ میراث فرهنگی در جهان پیوست و طی دوره سه‌ساله از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ موفق به ثبت ۹ پرونده میراث ناملموس شده است. از دیگر اقدامات مثبت ایران در جهت پرونده‌های میراث ناملموس، هدایت پرونده چند‌ملیتی نوروز، عضویت در کمیته بین‌الدول کنوانسیون، عضویت در ارگان فرعی ارزیاب پرونده‌های ثبتی و … می‌توان عنوان کرد که تمام این اقدامات منجر به موافقت یونسکو با ایجاد این مرکز منطقه‌ای در ایران شد. وی افزود این مرکز جز مراکز مقوله‌ی ۲ یونسکو است که توسط یک کشور در راستای اهداف یونسکو پیشنهاد و تأمین بودجه می‌شود و از وظایف این مرکز خدمت‌رسانی به کشورهای زیر مجموعه، پاسداری از میراث ناملموس مشترک، هم‌افزایی قوانین مربوطه در سطح منطقه و اقدام به تربیت نیروهای متخصص در این حوزه می‌باشد. ‌وی هم‌چنین اظهار کرد: پیش از این، در حوزه‌ی میراث ناملموس ۴ مرکز دیگر در پرو، کره جنوبی، ژاپن، و چین افتتاح شده بود و اکنون این مرکز جدید در ایران که عنوان «مرکز میراث ناملموس تهران» را دارد، چهارمین مرکز در آسیا و پنجمین مرکز مطالعات میراث ناملموس در جهان است که راه‌اندازی می‌شود.