شب چله در عمارت کوشک

شب چله در عمارت کوشک

مرکز میراث ناملموس تهران، در ادامه‌ی سلسله همایش‌های منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای خود، و به منظور پاسداری و یاززنده‌سازی مواریث فرهنگی ناملموس منطقه، با همکاری

دفترمنطقه ای یونسکو در ایران، شنبه شب، ۵ دی ماه ۹۴، همایشی فرهنگی را به مناسبت شب یلدا در محل مرکز در عمارت کوشک برگزار کرد.

 در این همایش، که با عنوان «شب چله: ضیافت خورشید» برگزار می‌شد، دکتر یدالله پرمون، رییس مرکزمیراث ناملموس تهران، پس از خوش‏آمدگویی به میهمانان، ضمن نمایاندن جایگاه سنت‌هایی چون شب چله در میراث فرهنگی ناملموس، گزارش مختصری از فعالیت‏‌های مرکز ارائه کرد.

در این همایش فرهنگی به ترتیب، آقایان دکتر عبدالمهدی مستکین، رییس اداره‌ی فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو ایران؛ سید احمد محیط‏ طباطبایی، جانشین رییس کمیته‌ی ملی موزه‏‌های ایران؛ دکتر سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران؛ و دکتر محمدافسر رهبین، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران به ایراد سخنرانی پرداختند و هر یک جنبه‌ای از جنبه‌های متعدد شب چله را بازنمودند. آقای دکتر رهبین در پایان سخنرانی خود، با تفال به دیوان حافظ، دقایقی را به حافظ خوانی پرداختند.

همچنین در این مراسم پیام رییس محترم دفتر منطقه ای یونسکو خانم استرکیش لاروش توسط خانم مهتا محق خوانده شد.

در این شب گروه نمایشی تماشا به اجرای نمایش عروسکی صندوق بازی، و گروه نوازندگان افغان، به سرپرستی استاد عبدالطیف ستاری، به اجرای موسیقی با ساز سنتی رباب پرداختند.

 درپایان مراسم پس از پذیرایی از میهمانان، عکسی گروهی به یادگار گرفته شد.