فاز دوم کارگاه ظرفیت سازی ایران با عنوان سیاهه برداری از میراث فرهنگی ناملموس با محوریت اجتماعات محلی

فاز دوم کارگاه ظرفیت سازی ایران با عنوان سیاهه برداری از میراث فرهنگی ناملموس با محوریت اجتماعات محلی

مرکز میراث ناملموس تهران با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین دفتر منطقه ­ای یونسکو در تهران، فاز دوم کارگاه ظرفیت ­سازی ایران را با عنوان سیاهه­ برداری از میراث فرهنگی ناملموس با محوریت اجتماعات محلی در تاریخ ۱۴ الی ۱۹ مهرماه ۱۳۹۸ و با میزبانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد برگزارکرد.
این کارگاه تخصصی میزبان کارشناسان حوزه ثبت میراث فرهنگی ناملموس از ۳۱ استان کشور بود که با حضور مدرس بین ­المللی یونسکو آقای راهول گوسوامی از کشور هندوستان در طی شش روز متوالی در جلسات صبح و بعدازظهر برگزار گردید.

در مراسم افتتاحیه که با حضور فرماندار مهریز برگزار شد، پس از قرائت قرآن و سرود ملی، آقای رضا سجودی سرپرست مرکز میراث ناملموس تهران، سرکار خانم مهتا محق به نمایندگی از سرپرست دفتر منطقه ­ای یونسکو در تهران و نیز آقای فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد به ایراد سخنرانی پرداختند، و پس از معرفی شرکت کنندگان جلسه به صورت رسمی آغاز شد.

در جلسات کارگاه در طی این دوره موضوعاتی از قبیل هدف از برگزاری کارگاه و چارچوب کلی کارگاه سیاهه ­برداری در ایران در سطح ملی و محلی، تعاریف و مفاهیم مستندسازی، مروری بر مستند سازی و سیاهه ­برداری، مرور و بازنگری فرم مستندسازی و سیاهه ­برداری و نحوه جمع آوری اطلاعات درکار میدانی، انواع پرسش­هایی مطروحه در فرم سیاهه برداری و مستند سازی، و نیز محدویت­ها و فرصت­هایی که درگردآوری اطلاعات و مستندسازی با آن مواجهند، مطرح شدند. در این جلسات کارشناسان با ارائه و بررسی تجاربشان در انواع پرونده­های ثبتی و همچنین در زمینه مستندسازی از میراث فرهنگی ناملموس و بررسی انواع فرم­های مختص سیاهه برداری و نمونه­های موردی برخی از کشورها، و نیز بازدید میدانی از برخی از آثار میراث ناملموس استان یزد به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در مجموع تمامی شرکت کنندگان نظر مساعد و مطلوبی نسبت به کارگاه داشتند و از نظر آنها مطالب آموزشی مفید و قابل استفاده ارزیابی شد. این کارگاه زمینه­ ی مشارکت موثری بین کارشناسان استان­ها فراهم نمود و به طور قطع در آینده بستری مناسب جهت همکاری گسترده­ میان جوامع، سازمانهای مردم نهاد، کارشناسان، و بخش­های دولتی ایجاد خواهد شد.

متن خبر: فروغ یعقوبی

عکاس : علی حماسی

 

 

فاز دوم کارگاه ظرفیت سازی ایران با عنوان سیاهه برداری