شب فرهنگی لبخند ماه در عمارت کوشک

شب فرهنگی لبخند ماه در عمارت کوشک

انتخاب سال ۲۰۱۵ به عنوانسال جهانی نوراز طرف یونسکواقدامی است به منظور پاسخگویی به سوال‌های مطرح شده از سوی جامعه‌ی انسانی در مورد تکنولوژی‌های نوری و اقدامات مؤثر در راه تلاش‌های انسانی برای تأمین انرژی، تحصیلات، کشاورزی، اقتصاد و سلامت و راه حل‌های پیشنهاد شده‌ی برای این موضوع.

هدف سال جهانی ۲۰۱۵  نور، برجسته کردن اهمیت نور و تکنولوژی‌های اپتیکی در زندگی  و آینده کره زمین در یک جامعه‌ی پیشرفته است. 

مرکز میراث ناملموس تهران نیز تلاش کرد تا در این سال با برگزاری شبی فرهنگی به طور جدی به موضوع نور بپردازد. برای این منظور، سه‌شنبه‌ شب ۲۷ مرداد ۹۴، شبی فرهنگی با عنوان لبخند ماه  با همکاری پروژه‌ی صلح ستارگان در محل مرکز میراث ناملموس تهران برگزار شد. این مراسم اولین اتفاق فرهنگی در ایران به مناسبت این سال بود.

در این شب، مرکز میراث ناملوس تهران میزبان طالبیان رئیس شورای حکام مرکز، نصیری قیداری دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، نیلوفر صادقی نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، مظفرالربیعی رئیس مرکز فرهنگی عراق، یوسف شاه یعقوب اف عضو هیئت علمی آکادمی علوم تاجیکستان، نوروزی منجم و مروج علم، محیط طباطبایی رئیس ایکوم و مشاور عالی مهندس بهشتی بود. در این گردهم‌آیی زیرمنطقه‌ای، سخنرانی­‌هایی از سوی میهمانان صاحب­‌نظر در حوزه­‌ی نجوم ارائه شد.

 شایان ذکر است در این شب به همت «پروژه صلح ستارگان»، به مدیریت سیاوش صفاریان، برنامه‌ی رصد ماه و ستاره‌ی زحل برای علاقه‌مندان انجام شد.