چوگان

چوگان

نام عنصر چوگان
کشور ایران
سال ثبت ۲۰۱۷
توضیحات مختصر چوگان یک بازی سنتی اسب سواریست،  همراه با موسیقی و داستان سرایی. سابقه آن در ایران بیش از ۲۰۰۰ سال است و  در زمین های سلطنتی و مناطق شهری بیشتر  بازی می‌شده است. در چوگان، دو تیم سوارکار مسابقه می‌دهند و هدف این است که توپ را از طریق تیرک‌های دروازه تیم مقابل با استفاده از یک چوب چوگان از جنس چوب عبور دهند. چوگان شامل بازی اصلی، اجرای موسیقی مربوط به آن و داستان سرایی است. گروه چوگان شامل سه گروه اصلی هستند: نوازندگان، داستان سرایان و نوازندگان. چوگان یک عنصر فرهنگی، هنری و ورزشی با پیوند قوی با هویت و تاریخچه اجرا کنندگان و بازیکنان آن است. در ادبیات‌، داستان سرایی، ضرب المثل ها، صنایع دستی و زیور آلات حضور پررنگی دارد که از قطعات ارزشمند نمادگرایی اجراکنندگان آن است. چوگان به عنوان عنصری که سلامت جسم و روح را ارتقا می‌دهد ، همچنین ارتباطی بین طبیعت، نوع بشر و اسب برقرار می‌کند. به طور سنتی، انتقال به طور غیررسمی در داخل خانواده یا در کلاس‌ها آموزش داده می‌شود و روش‌های چوگان همچنان به طور فعال توسط خانوادّ‌ه‌ها و ماهران در این ورزش محلی محافظت می‌شود. با این حال، طی دهه‌های گذشته، انجمن‌های چوگان نیز تاسیس شده‌اند که دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند، از استادان محلی پشتیبانی می‌کنند و ضمن محافظت از تنوع محلی، در انتقال تمام جنبه‌های چوگان کمک می‌کنند.
حوزه‌های میراث فرهنگی ناملموس هنر‌های اجرایی/ سنت‌ها و بیان‌های شفاهی/ صنعت‌گری سنتی/ کنش‌های اجتماعی، آیین‌ها و رویداد‌های جشنی/ دانش‌ها و کنش‌هایی که به طبیعت و جهان معطوف‌اند
تهدید‌ها ____________
SDGs تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت‌های یادگیری مادام العمر برای همه(۴)/ دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران(۵)/ حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی(۱۵)/ ترویج جوامع صلح طلب و فراگیر برای توسعه پایدار(۱۶)
لینک دسترسی https://ich.unesco.org/en/RL/chogan-a-horse-riding-game-accompanied-by-music-and-storytelling-01282